Rak z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego

 

Pies, dziewczę, Terier Szkocki, w wieku 8 lat, z wywiadu od kilku dni właściciele zauważyli polakisurię z okresową haematurią.

W badaniu klinicznym temp. 38,3 C, stan ogólny dobry, ww chłonne dostępne w badaniu klinicznym bez zmian, umiarkowana tkliwość tyłobrzusza.

Zlecono badanie ogólne moczu oraz badaniu USG jamy brzusznej.
Wyniki ogólnego badania moczu wykazały krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego.

W obrazie USG stwierdzono zmiany rozrostowe o mieszanej echogenności wywodzące się ze ściany pęcherza moczowego obejmujące około 60% ściany pęcherza. Zmiany naciekały również okolicę trójkąta pęcherza powodując trudności w opróżnianiu narządu. Obydwa moczowody w obrazie USG nie były poszerzone. W obrębie pozostałych narządów jamy otrzewnowej oraz dostępnych w obrazowaniu ww chłonnych nie uwidoczniono zmian ogniskowych. Nie stwierdzono również zmian metastatycznych w rzucie klatki piersiowej uchwytnych w badaniu radiologicznym. Po analizie wykonanych badań wstępnie rozpoznano raka z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego. Ze względu na problemy z opróżnianiem pęcherza podjęto decyzję o interwencji chirurgicznej oraz wdrożono postępowanie farmakologiczne (badanie HP potwierdziło rozpoznanie wstępne).

 

Rak z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego występuje najczęściej u osobników w wieku 8-9 lat.
Rasami predysponowanymi są: teriery szkockie, owczarki szetlandzkie, beagle, foxteriery, west highland white teriery.

W rozpoznaniu pomocne jest badanie USG oraz badania cytologiczne (BAC, HP, ocena komórek znajdujących się w osadzie moczu).

Nowotwór rokuje źle, co ma bezpośredni związek z jego niekorzystną lokalizacją (okolica trójkąta pęcherza moczowego). Guz zazwyczaj bardzo szybko nacieka na ujście cewki moczowej, a u samców również na prostatę. W około 15% przypadków można stwierdzić obecność ognisk przerzutowych w okolicznych węzłach chłonnych, narządach odległych i kościach. Zdecydowanie gorzej nowotwór ten rokuje u zwierząt młodych. Leczenie chirurgiczne jest zazwyczaj trudne i relatywnie rzadko udaje się usunąć zmianę w całości. Zabieg chirurgiczny często ma charakter paliatywny.
Dość dobre efekty uzyskuje się stosując terapię farmakologiczną.

Wg. niektórych danych literaturowych podawanie przynajmniej trzy razy w tygodniu marchwi oraz warzyw zielonolistnych (sałaty i szpinaku) zmniejsza ryzyko występowania tego nowotworu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *