Zakrzepica żyły głównej doogonowej i żyły biodrowej zewnętrznej

 

Zakrzepica cvc występuję stosunkowo rzadko u zwierząt. Najczęściej powstaje wtórnie do guzów nadnerczy, nerki, czasem wątroby. Pojawia się również w koagulopatiach i w wyniku ucisku na naczynie z zewnątrz.

Warto pamiętać, że ostra/ nagła zakrzepica jest niewidoczna w badaniu ultrasonograficznym. Ucisk głowicą na żyłę (brak zapadania przy ucisku) czy badanie dopplerowskie (ubytek sygnału przepływu) może nam potwierdzić zakrzepice.

Jednak po kilku godzinach skrzeplina przeistacza się w tzw „dymek” a nawet strukturę wyraźnie echogeniczną widoczną już w badaniu ultrasonograficznym.

Zakrzepica cvc czy zatorowość aorty i tętnic biodrowych często jest widoczna bez zastosowania badania dopplerowskiego . Warunkiem jej znalezienia jest ocena aorty i cvc w każdym badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej!

 

U opisywanego pacjenta zakrzepica powstała wtórnie do ucisku powiększonych węzłów chłonnych biodrowych pośrodkowych na naczynie wtórnie do infekcji wirusowej. Patrz film (znacznie powiększone węzły chłonne biodrowe pośrodkowe)

Żyła po lewej stronie leży pod aortą co ułatwia stwierdzenie zatorowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *